T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Başiskele Müftülüğü

02.05.2018

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Buhara’yı ziyaret etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyetle birlikte resmî ziyaret kapsamında gittiği Özbekistan’da Buhara’yı ziyaret etti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyetle birlikte resmî ziyaret kapsamında gittiği Özbekistan’da başkent Taşkent’te temaslarının tamamlamasının ardından heyetle Buhara’ya geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyet, Buhara Uluslararası Havalimanında; Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve eşi Ziraat Mirziyoyev ile Buhara Bölge Valisi Uktam Barnoyev tarafından karşılandı.

Buhara’da tarihî ve kültürel yerleri ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyete Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ve eşi Ziraat Mirziyoyev de refakat etti.

Muhammed Bahauddin Şeyh Nakşibendi Hazretleri'nin türbesini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine eşlik eden Buharalı imamlardan türbe ile ilgili bilgi aldı. Ziyarette, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın tilavet ettiği Kur’an-ı Kerim’in ardından dua yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, daha sonra türbenin de içinde yer aldığı medreseleri gezdi. Medresede bakır tabaklara dua işleyen sanatkârlarla sohbet edip tabakları inceledi.

Buhara’da Ark Kalesi'ni ve Poi Kalon Külliyesini de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a şehirdeki ziyaretlerinde; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, MİT Müsteşarı Hakan Fidan da eşlik etti.