01.03.2019

5. Uluslararası İyilik Ödülleri 13 Mart’ta sahiplerini bulacak

                                             

Türkiye Diyanet Vakfı, evrensel bir dil olan iyiliğin yaygınlaşması ve iyilik konusunda toplumda farkındalık oluşturulması amacıyla başlattığı Uluslararası İyilik Ödülleri Programı kapsamında iyilik mimarlarını 5. kez ödüllendirecek.

Türkiye Diyanet Vakfı, iyiliğin paylaştıkça çoğalacağı, bir iyiliği duyurmanın, anlatmanın, aktarmanın birçok insanı iyilik yapmaya teşvik edeceği düşüncesinden hareketle Türkiye’de ve dünya genelindeki iyilik öncülerinin ödüllendirilmesi ve toplumda farkındalık oluşturulması amacıyla geleneksel olarak Uluslararası İyilik Ödülleri programı düzenleniyor.

Bu yıl 5’incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası İyilik Ödülleri Programı, Türkiye Diyanet Vakfının kuruluş yıldönümü olan 13 Mart 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde yapılacak.

Türkiye’de ve dünyanın farklı noktalarında topluma örnek teşkil eden, çevresine ve dünyaya umut ışığı olan 7 iyilik öncüsüne ödül takdim edilecek.

Yüzlerce yaşanmış iyilik hikayesi değerlendirildi

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Av. Mehmet Savaş Polat, kötülüğün insanlığı ve coğrafyamızı kuşattığı, küresel ölçekte egemen olmaya çalıştığı bir dünyada, iyiliği öne çıkarmanın, iyilik konusunda zihinlerde farkındalık oluşturmanın önemli olduğunu belirtti.

Yapılan her iyiliğin önemli ve kıymetli olduğuna dikkati çeken Polat, şunları kaydetti:

“Uluslararası İyilik Ödülleri ile insanlığa mesaj vermeyi, küçük denilebilecek bir iyiliğin dahi ne kadar büyük geri dönüşleri olabileceğini gösterebilmeyi amaçlıyoruz. Yediden yetmişe herkesi iyiliğe teşvik ediyoruz. Dünyayı, insanların kalplerinde var olan iyilik nüvesinin değiştireceğine inanıyoruz. Bu inançla yaşanmış, topluma örnek teşkil edeceğini düşündüğümüz hikayeleri geleneksel hale getirdiğimiz Uluslararası İyilik Ödülleri ile ulusal ve uluslararası ölçekte toplumun tüm kesimlerine duyurmaya çalışıyoruz.”

Uluslararası İyilik Ödülleri programının iyiliğin yaygınlaştırılması noktasında Türkiye Diyanet Vakfının önem verdiği bir çalışma olduğunu vurgulayan Polat, program kapsamında bir yıla yayılan çalışma sürecinde vakfın faaliyet gösterdiği 145 ülkede işbirliği yapılan kurum ve kuruluşlardan, Diyanet İşleri Başkanlığı yurt dışı temsilciliklerinden, il ve ilçe müftülüklerinden, sivil toplum kuruluşları ve medyadan, aynı zamanda iyiliklere şahit olan kişilerden gelen yüzlerce yaşanmış iyilik hikâyesinin değerlendirildiğini ifade etti.

Kurulan dört farklı komisyon tarafından orijinallik, sürdürülebilirlik, hikâyelerin ilham vermesi, evrensellik, gönüllülük, birleştirici olması gibi kriterlerin göz önünde bulundurularak yapılan değerlendirmeler sonucunda 7 yaşanmış iyilik hikâyesinin ödüllendirilmesine karar verildiğini belirten Polat, ödüllerin 13 Mart’ta sahiplerine verileceğini kaydetti.

  •