01.05.2014

İLÇE MÜFTÜSÜ MEHMET YAZICI'NIN ÜÇAYLAR VE REGAİB KANDİLİ MESAJI

İlçe Müftülüğü yaklaşan 1 Mayıs Regaip Kandili münasebeti ile Regaip kandilinin önemini belirten bir mesaj yayınladı.Regaip kandilinin Müslümanlar için kutsal sayılan 3 ayların başlangıcı’da olduğunu belirtti. Yazıcı yapmış olduğu açıklamada şunları dile getirdi.

Regaib; Allah’ın (cc) ve Hz. Peygamber’in (sav) öğretilerine rağbet etmek için, Üç ayların başlangıcı olan Recep Ayının ilk Cuma gecesi olarak bize ihsan edilmiş bir mağrifet gecesidir.

Kutlu doğum haftasından çıktığımız şu günlerde, Üç Ayların başlaması bu manevi iklimin sürdürülmesi için büyük bir fırsattır.

Bir gecede herşeyi halletmek gibi bir kolaycılığın peşinde olan 21. Yüzyıl İnsanı; Regaib Kandiliyle; ya da haftalar, kandillerle işi geçiştirme sevdasından vazgeçmeli ve  ‘’ İbadetin en eftali; azda olsa sürekli olanıdır ’’ hadisi düsturuyla hareket etmelidir.

Bu gece bol bol dua etmeli, varsa kaza namazları kılınmalı, Recep, Şaban aylarında kendimizde farklı bir yenilenme yaparak, beş vakit namazımızı kılmıyorsak kılmaya başlamalı, Pazartesi, Perşembe günlerini oruçlu geçirmeye çalışmalı, fakir fukara, garip guraba kollanmalı, Üç ayların manevi havasını, önce kendimizde hissetmeli sonra da etrafımızda hissettirmeliyiz.

Allah Regaib Kandilini,Recebi ve Şaban ayını hakkımızda mübarek kılsın bizi Ramazana kavuştursun. İdrakine eriştiğimiz üç aylar ve Regaip Kandili, önce Rabbimize sonra ailemize, çocuklarımıza, milletimize ve bütün insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızı hatırlatmalı, hata, ihmal ve kusurlarımızdan dönmemize, gaflet uykusundan uyanmamıza vesile olmalıdır.

Bu gece münasebetiyle İlçemiz tüm camilerinde Kur’an-ı Kerim okunacak ve vaazlar verilecektir. Ayrıca, önümüzdeki  Perşembeyi  Cumaya bağlayan gece Merkez ve Tevfik Hoca Camilerinde akşam namazından sonra özel bir kandil proğramı düzenleyeceğiz. Bütün halkımız davetlidir.

Cenabı Allah üç ayları Regaib kandilini hakkımızda mübarek kılsın, bizi ramazana kavuştursun.Gölcük halkımızın, kandilini tebrik ediyor, üç ayların islam alemine hayırlar getirmesini Cenabı  Allah’tan (cc) temenni ediyorum.