03.10.2014

İLÇE MÜFTÜSÜ MEHMET YAZICI'NIN KURBAN BAYRAMI MESAJI

"KURBAN BAYRAMI MESAJI"
03.10.2014
Muhterem dostlar,

Geçmişten günümüze, içerisinde pek çok güzellikleri ve nice hikmetleri barındıran Kurban bayramıyla bir kez daha buluşmanın mutluluk ve heyecanını yaşamaktayız. Yüce Allah’ın ilahî çağrısına icabet edip hac görevini îfâ etmek üzere kutsal topraklarda bulunan hacılarımızla birlikte tüm vatandaşlarımıza ve din kardeşlerimize selam ve hayır dualarımızı gönderiyoruz.

Bayramlar, giderek yitirdiğimiz sevgi, kardeşlik, paylaşma ve dayanışma gibi insani değerlerimizi yeniden kazanmamıza,  toplumda barış ve huzur ortamının yaygınlaşmasına, kulluk bilincimizin canlanmasına vesile olan müstesna zaman dilimleridir. Aynı zamanda bayramlar, gündelik hayatın yoğun koşuşturması içinde yalnızlaşan ve en yakınlarına bile zaman ayırmakta zorlanan günümüz insanının bir nebze olsun durup düşünmesine, kısır çekişmelerden, anlamsız kırgınlıklardan uzaklaşarak çevresindekileri fark etmesine, akrabalık ve komşuluk bağlarını kuvvetlendirmesine imkân sağlayan özel günlerdir. 

Bizlere, Hz. İbrahim ve İsmail’in sadakat ve teslimiyetini hatırlatan Kurban ibadeti, bir yandan kişinin Allah’a yakınlaşmasını simgelerken, diğer yandan toplumda kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma bilincinin gelişmesine, sevgi ve dostluğun yaygınlaşmasına zemin hazırlar.

Bu ibadeti bizler, kurban edilen hayvanın etinin veya kanının değil, Allah’a olan bağlılığımızın ve sadakatimizin O’nun katına ulaşacağını bilerek yerine getiririz. Zira Kurban Allah’ın emrine boyun eğme ve kulluk bilincini tazelemedir. Bu öyle bir sevdadır ki, İman zirveye tırmanır, Gelen emri yerine getirme heyecanı, malı, canı ve her şeyi  feda etmeye kadar vardırır kurban. Kurban; nefsi arzularına gem vurarak, insan olabilmek, onu emredenle arasına giren ihtilasları ortadan kaldırıp, kulluk şuuruna ermektir.

Rabbimiz Şöyle buyuruyor:"Onların etleri ve kanları asla Allah'a ulaşmaz.Fakat Ona sizin takvanız ulaşır." Hac:37

 Kurbanlarımız; Rabbimize yakınlığa, O’nun bize şah damarından daha yakın olduğunu idrak etmemize vesile olsun..

 Bu duygu ve düşüncelerle başta milletimiz olmak üzere, İslam âleminin ve Gölcükteki bütün vatandaşlarımızın Kurban bayramını tebrik ederken, Allah katında kurbanlarımızın makbul olmasını diler ve bayramın getirdiği kardeşlik, dayanışma ve kaynaşma ruhu ile tüm dünyanın barış, huzur ve esenlik içinde yaşamasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz ederim."