03.05.2019

Ramazan Ayı Mesajı

Mübarek Ramazan ayının feyzi, rahmeti, bereket ve mağfiretinin tüm Kocaeli’mizin, milletimizin gönül ve ümmet coğrafyasının üzerinde olmasını diliyorum. Ramazan ayı; geçirdiğimiz on bir aydaki eksiklerimizi tamamlamak ve bundan sonraki on bir ayımızda kulluk görevlerimizi daha bilinçli yapmak ve enerji depolamak için Rabbimizin bize nimet olarak verdiği müstesna bir aydır. Bu ay; zayıflayan kardeşlik ilişkilerimizi, paylaşım bilincini, yoksul, kimsesiz, muhacir, evsiz-barksız, yetim, dul, aç, hasta ve dertlilerin halleriyle hâllenme, komşuluk bağlarını güçlendirme, kaybettiğimiz erdemleri tamir etme ve gözden geçirme ayıdır. Ramazan ayı ruh ve nefis için, birey ve toplum için takvadır, korunmadır. Ramazan ayı, selamdır, esenliktir, sükûnettir, huzurdur, dinginliktir. Ramazan ayı, kardeşliktir, dayanışmadır, paylaşmadır. Ramazan ayı, berekettir, ziyafettir, zarafettir.

RAMAZAN VE İNFAK

Ramazan ayı; Kur’an, Oruç ve Tevbe ayı olmasının yanında aynı zamanda yardımlaşma, dayanışma ve infak ayıdır. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yıl Ramazan ayının temasını “Ramazan ve İnfak” olarak belirlemiştir. İnfak, hem farz olan zekâtı hem de gönüllü olarak verilen sadaka ve yapılan her çeşit hayrı kapsamaktadır. Mali ibadetlerden olan fitrenin Ramazan ayında verilmesi gereklidir, zekât, fidye ve sadakaların da bu ay içinde verilmesi güzel olacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nca bu yıl belirlenen fitre miktarı asgari 23 TL'dır. Rahmet, mağfiret ve ateşten azad olma ayı olan Ramazan’ın bereketinden istifade ederek öncelikle yakın akraba (bakmakla yükümlü olduğumuz; anne-baba, büyükanne, dede ve çocuklar ile torunlar hariç) ve komşularımızdan başlayarak fitre, zekat ve fidyelerimizi vermeliyiz. Yurtiçi veya yurt dışındaki ihtiyaç sahipleri kardeşlerimiz için de il ve ilçe müftülüklerimizden, cami görevlilerimizden makbuz karşılığında fitre ve zekat ödemelerini yapabilirler. Türkiye Diyanet Vakfı aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine zekat ve fitrelerini göndermek isteyen vatandaşlarımız, "SMS, internet online, tahsilat ekranlı bankalar, internet bankacılığı yada anlaşmalı banka şubelerinden" fitre ve zekat ödemelerini gerçekleştirebilirler. Ayrıca “Ramazan ve İnfak” temalı Ramazan ayına özel web sitesinden (ramazan.diyanet.gov.tr), her gün iftar verilen Camiler, İtikâfa girilecek Camiler, Kadir Gecesinde açık kalacak Camiler, mukabele okunan Camiler, mahya asılacak Camiler, Hatimle Teravih namazı kılınacak Camiler ve mobil mescitler butonundan bilgi sahibi olabilirler.

TUTULAMAYAN ORUÇ İÇİN GÜNLÜK EN AZ 23 TL

Yaşlı veya iyileşmesi mümkün olmayan hastaların tutamadıkları oruç nedeniyle her gün için bir fitre miktarı (bir gün için 23 TL) fidye vermeleri gerekir. Ramazan ayının son 10 gününde “itikâf” ibadetinin yapılmasını, 5 vakit namaza ilaveten teravih namazlarının kılınmasını, iftar sofralarında fakirlerin iftar sofralarına davet edilmesini tavsiye ediyorum, bir ömre bedel; Kadir Gecesi’ni en güzel şekilde değerlendirmeliyiz. Dargınlıkları, küskünlükleri bir tarafa bırakarak Ramazan Bayramı’na huzur içinde girmeliyiz. Kur’an-ı Kerim’i daha çok okumaya, anlamaya ve hayatımıza geçirmeye gayret etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle, mübarek Ramazan ayını tebrik ediyor, milletçe birlik ve beraberlik içinde daha nice mübarek ramazan aylarına kavuşmayı diliyor, bu ayın başta Kocaeli’li kardeşlerimiz olmak üzere milletimizin, ümmeti Muhammedin ve tüm insanlığın hayrına vesile olmasını Cenab-ı Hak’dan niyaz ediyorum.